آینده ورزش کشتی را حضور زنان رقم می‌زند

آینده ورزش کشتی را حضور زنان رقم می‌زند

پروانه حسینی، محقق مطالعات خاور میانه

خبر خوب این که کشتی به المپیک برگشت. اما نه به سادگی برگشت و نه به سادگی باقی خواهد ماند.

در جلسه ارزیابی کمیته المپیک، در هشت سپتامبر در بوئنوس آیرس، نمایندگان هر یک از سه ورزش کاندیدای حضور در المپیک سال ۲۰۲۰، بیسبال، اسکواش، و کشتی، برای اخذ رای از کمیته المپیک سخنرانی کردند.

در پایان هر سخنرانی جلسه پرسش و پاسخ برگزار می شد که در آن اعضای کمیته المپیک در قالب سوال اشکالات هر یک از ورزش ها را مطرح کردند. سوال ها از بیسبال و اسکواش اندک و فرمالیته بود.

اما از کشتی سوال زیاد پرسیدند، ایراد گرفتند، هشدار دادند، و وعده خواستند. به عبارتی اتمام حجت کردند. دو ورزش بیسبال و اسکواش در رقابت با ورزش کشتی سعی می کردند که از عرض اندام حول و حوش نقاط مثبت کشتی پرهیز و در عوض روی نکاتی که نقاط ضعف کشتی محسوب می شود تاکید کنند و مانور بدهند.

یکی از این نقاط ضعف مربوط به جایگاه زنان در کشتی است. در کنار اشکال های مدیریتی و قوانین بازی، کمرنگی حضور زنان در کشتی یکی از ایرادات وارده بود که چند ماه پیش منجر به رای شوک آور کمیته المپیک مبنی بر حذف کشتی شد.

اما نناد لالویچ، رئیس کنونی فدراسیون جهانی کشتی، مبارزه برای ادامه حیات کشتی را یک "شوک تراپی" خواند و اعلام کرد که اشکالات وارده را می پذیرد و برای رفع آنان و یادگرفتن از ورزش های دیگر تلاش می کند.

در چند ماه اخیر در کنار کمپین های حمایت از بازگشت کشتی به المپیک و اصلاح مدیریت و قوانین بازی، فدراسیون جهانی کشتی کوشید برای حضور زنان در کشتی جای بیشتری باز کند.

کشتی گیران زن کشورهای صاحب مدالی مثل امریکا و کانادا و روسیه برای نشان دادن حضور خود روی تشک رفتند و در کمپین فعالیت کردند. اعلام شد که یک وزن از کشتی آزاد و یک وزن از کشتی فرنگی مردان در المپیک ۲۰۱۶ کم و در عوض دو وزن به کشتی زنان اضافه میشود.

همچنین وعده داده شد که در سطح مدیریتی از نیروی زنان استفاده شود. این ها تمهیداتی بود سریع و به جا برای نجات کشتی. اغلب کشورهایی که کشتی برایشان اهمیت دارد برای حفظ کشتی کوشیدند.

تکلیف کشتی در المپیک سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۴ با وعده هایی روشن شد. اما ماندگاری کشتی بعد از آن به عمل کردن به وعده ها از جمله رفع محدودیت حضورزنان بستگی دارد.

دراین میان نقش ایران به عنوان یکی از پایه های ورزش کشتی در جهان چیست؟ آیا ایران حاضر است برای حفظ کشتی و جایگاه خود در آن، در جهت رفع ایرادات آن، و بهبودی مدیریت کشتی، همگام با بقیه دنیا حرکت کند؟

یا اینکه پرچمش را از فراز استادیوم المپیک پایین می کشد، مدال طلایش را واگذار می کند، از سکوی اول پایین میاید و آن را با نیمکت تماشاچی های بیسبال و اسکواش و بقیه رقبا تاخت می زند؟

در جلسه هشت سپتامبر امسال کمیته المپیک منتظر بود تا بشنود فدراسیون کشتی جهان برای حضور زنان در مسابقات جهانی چه فکری کرده است.

اینگونه است که در جلسه ارزیابی و تصمیم گیری برای انتخاب بیسبال یا اسکواش یا کشتی در المپیک، نه تنها فدراسیون جهانی کشتی نمی تواند آنطور که باید از وزنه ایران به نفع کشتی استفاده کند بلکه برعکس بیسبال و اسکواش هر دو از این نقطه ضعف برای جمع کردن رای به نفع خود به قیمت حذف کشتی استفاده می کنند.

طنز تلخی ست که از نام ایران در چنین رویداد تاریخی در جهت تخریب کشتی که با خود ایران هم ریشه است استفاده می شود.

نماینده بیسبال در سخنرانی اش تلویحا استدلال می کند که برای کشورهایی (مثل ایران) که ملاحظاتی مانع حضور زنان در ورزش می شود، بیسبال چون ورزش لمسی نیست و تماس بدنی ندارد جایگزین مناسبی است.

یعنی ایران سابقه درخشانش را و شانس قهرمانی اش را در المپیک واگذار کند به بیسبال و ما راه حل مشکل را در حذف خودمان و جاده صاف کن شدن برای دیگران جستجو کنیم؟

اسکواش هم از تصویر زن ایرانی محروم شده از کشتی استفاده می کند و در فیلم تبلیغی اش درکنار چند کشور دیگر گروهی زن با مانتو و روسری را نشان می دهد که پرچم به دست نام ایران را در حمایت از اسکواش فریاد می زنند.

این تبلیغ نقطه ضعف کشتی را نشانه رفته است و می گوید که حتی در کشور ایران که افتخار کشتی است، اسکواش جایگزین مناسبی است چون حتما می شود با روسری بازی اش کرد.

قبول کنیم که بیهوده است که همه تقصیر را به گردن غیر بیاندازیم. نقطه ضعف نه از بیرون که از درون ماست. خودمان تبری ساخته ایم برای قطع ریشه خودمان.

به راستی، نه حتی در حد بازی های جهانی ، که در حد ورزشگاه های وطنی و در همین سالن های تک جنسیتی مملکت خودمان چگونه است که جای کشتی زنان اینقدر خالی است؟ کشتی چه ویژگی خاصی دارد که مانع حضور زنان در این رشته حتی در سالن های درون کشوری ورشته های تربیت بدنی زنان شده است؟

با وجود چنین استعداد و علاقه ای به کشتی در بین مردان ایرانی، آیا وجود استعداد و توان کشتی در زنان ایران امری بعید است؟ چه چیزی مانع شکوفا شدن این استعداد احتمالی بوده است؟

توجه کنیم که حضور زنان در کشتی به تاریخ کهن نیازی ندارد. در همه دنیا کشتی ورزش مردانه بوده و ورود زنان به عرصه این ورزش در همین چند دهه اخیر رونق گرفته است.

سوال اساسی این است که آیا راه حل مسئله غیبت زن ایرانی در کشتی، حذف کشتی در المپیک و به تبع آن روند رو به نابودی ورزش کشتی است؟ نابودی کشتی و جایگزینی اش با ورزش های دیگر راه قدرتمند سازی زن ایرانی نیست.

اگر کشتی بخشی از تاریخ و فرهنگ و هویت ماست، که همینطور است، بسته نگه داشتن درهایش به روی زنان به چه معنی ست؟

درست نیست که درخت کهنی را که برای به بار نشستن به یک پیوند نیاز دارد از ریشه کند. شایسته است که زن ایرانی بر ریشه ورزشی که به گواه تاریخ ورزش بومی خودش است بروید و شاخه ای بیافزاید بر تنه تنومند ورزش ملی ایران.

سخنرانی ها و پرسش و پاسخ های جلسه ارزیابی ورزش های کاندیدا در کمیته المپیک این پیام را مستقیم ، واضح، و بلند ارسال می کند که امروز بقای هر ورزشی وابسته به حضور مرد و زن کنار هم است. دستانمان را به هم دهیم تا بمانیم.

منبع: بی بی سی فارسی

307976_409617252437586_102192276_n

مقالاتAniss Adler