گزارشی از نتایج فینال جام جهانی کشتی آزاد مردان – لس آنجلس

- الهام حیدری / عکاس: مریم حاجیان، پروانه حسینی / 

رقابت های جام جهانی کشتی آزاد مردان که در روزهای ۱۵ و ۱۶ مارچ درسالن فروم شهر لس آنجلس امریکا برگذار شد با قهرمانی تیم ایران به پایان رسید. در این رقابت ها که ۱۰ تیم برتر دنیا در دو گروه ۵ تیمی با هم به رقابت پرداختند تیم ایران با شکست تیم های ارمنستان، ترکیه، آمریکا و هند از گروه خود صعود کرد و در فینال با نمایشی هنرمندانه تیم روسیه را ۶ بر ۲ مغلوب و جام جهانی را به خانه برد.

گزارش فنی رقابت های فینال، ایران در مقابل روسیه

شب فینال با کشتی حسن رحیمی و ویکتور لبدوف روسی در وزن ۵۷ کیلو آغاز شد. در حالیکه حسن رحیمی مدافع قهرمانی جهان ۳-۲ از لبدوف پیش بود در ۱۵ ثانیه پایانی به قصد دو خم حریف یورش برد اما لبدوف با چرخش به پشت رحیمی کشتی را ۴-۳ در ثانیه های آخر به نفع خود تمام کرد.

در وزن ۶۱ کیلو مسعود اسماعیل پور در حالی روی تشک آمد که ایران امتیاز وزن اول را به روسیه واگذار کرده بود. عملکرد مسعود برای تیم ایران حیاتی بود. الکساندر بوگوموف، از همان ابتدا چندین بار سعی داشت تا فن یک دست یک پا را روی مسعود اجرا کند. بوگوموف که در دقیقه دوم با یک زیر گیری ۲ امتیاز از مسعود پیش افتاده بود در سه دقیقه دوم با زیرگیری مسعود به روی پل رفت و دو زیرگیری دیگر از مسعود جمع امتیازات او را به ۱۰ رساند. در ادامه بلاخره کشتی گیر روس توانست فن یک دست و یک پا را روی مسعود اجرا و ۴ امتیاز کسب کند. اما مسعود با کسب ۲ امتیاز دیگر نتیجه کشتی را ۱۲-۶ به سود خود به پایان برد.

سید احمد محمدی قادیکلایی کشتی گیر وزن ۶۵ کیلوی ایران بود، جوانی تازه کار از شهرستان قائم شهر. احمد با قفل کردن کمر حریف و اجرای فن سالتو بار انداز اولین ۴ امتیاز خود را کسب کرد . حملات پی در پی او به خاک و بارانداز حریف منجر شد و نهایتا احمد توانست با برتری تکنیکی و نتیجه ۱۰ بر صفر حریف قدرتمند روسی  “صفر علی بک گاجی ایمایف” را شکست دهد و ۴ امتیاز برای تیم ایران کسب کند.

در وزن ۷۰ کیلو مصطفی حسین خانی هوشمندانه کشتی گرفت. او در ابتدا ۲ امتیاز از خاک و ۲ امتیاز با روی پل نگهداشتن حریف روسی خود تسابولوف به دست آورد. امتیاز پنجم نتیجه اخطاری بود که داوران به تسابولوف دادند. و در نهایت مصطفی با یک کنده کشی ماهرانه و بی نقص کشتی را ۹-۰ به سود خود پایان داد و پیروزی خود را با پرتاب بوسه ای بر تماشاچیان جشن گرفت.

در وزن ۷۴ کیلو عزت اکبری با روحیه ای نه چندان آماده و با تجربه شکست دوباره در برابر جردن باروز آمریکایی به مصاف “شامیل کودای ماگومداف” روس رفت که در وقت اول اسیر زیرگیری های حریف شد و با فن فیتو ۶ امتیاز به حریف داد. در وقت دوم عزت با اینکه خود اقدام به زیرگیری کرد اما فن خورد و روی پل رفت و کشتی را ۱۰ بر صفر به ماگومادوف  واگذار کرد.

احسان لشگری نماینده وزن ۸۶ کیلوی ایرانی در حالی به مصاف آنزور اوریشف روس میرفت که توانسته بود این حریف روسی را در المپیک لندن شکست بدهد. به علت کم کاری های لشگری  اولین امتیاز به کشتی گیر روس داده میشود. در ادامه اما این کشتی گیر روس بود به علت کم کاری ۲ اخطار گرفت و لشگری ۲-۱ کشتی را برد.

پلنگ مازندران، رضا یزدانی در وزن ۹۷ تنها یک امتیاز از دست داد و با بارها خزیدن به پشت  حریف روس “یوری بلونوفسکی” و کلید کشی های ماهرانه خود جمع امتیازات خود را به ۱۰ رساند. با پیروزی رضا یزدانی قهرمانی ایران مسجل شد.

کشتی  کمیل قاسمی در وزن ۱۲۵ کیلو با قهرمانی زودرس ایران به یک کشتی تشریفاتی تبدیل شد. کمیل با اداره کشتی و چند بار بیرون راندن  ”آنزور خیزریف” از تشک کشتی ۳ امتیاز به دست آورد و اینگونه ایران جام قهرمانی را به خانه برد.

News, اخبارAniss Adler