گزارشی از فعالیت های حامیان کشتی زنان در ایران

017528959_30300.jpg
مهدی رستم پور
جمعی از دختران ایرانی به صورت گروهی تلاش برای کسب مجوز فعالیت کشتی زنان در ایران را آغاز کرده‌اند. آنها می‌گویند اگر کشتی ورزش ملی ایران است، یعنی ورزش ملی زنان و مردان ایرانی.

راه‌اندازی سایت اختصاصی، صفحه فعال در فیسبوک، امضای پتیشن و رایزنی با قهرمانان و دست‌اندرکاران رشته کشتی و مشارکت در مسابقات مهم به عنوان سفیران کشتی زنان ایران، از جمله اقداماتی است که تاکنون انجام داده‌اند.

فعالیت رسانه‌ای در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ بوداپست و حضور فعال در جام جهانی ۲۰۱۴ لس‌آنجلس، گام‌های دیگری بود که حامیان آزادی کشتی زنان در ایران برداشته‌اند. آنها نمایندگی دختران پر شمار علاقه‌مند به کشتی در ایران را برعهده گرفته‌اند.

پروانه حسینی، الهام حیدری و مریم حاجیان به دویچه وله می‌گویند ضمن مذاکره با مسئولان فدراسیون کشتی آمریکا، حمایت آنها از حضور هر چه بیشتر زنان در کشتی، از جمله عرصه داوری را جلب کرده‌اند.

0,,17528959_303,00

حامیان کشتی زنان

الهام حیدری که نخستین داور زن ایرانی در رشته کشتی است، در کانادا اقامت دارد؛ رشته تحصیلی او تاریخ است و پایان‌نامه‌اش هم مونتسکیو.

او درباره فعالیت‌هایی که به اتفاق دوستانش در محل برگزاری جام جهانی انجام داده‌اند می‌گوید: «هدف اصلی ما مطرح کردن امکان حضور دختران ایرانی در کشتی با مسئولین کشتی ایران بود که در محل مسابقات حضور داشتند. گفت‌وگو با نایب‌رئیس فدراسیون درباره ضرورت و مزایای راه‌اندازی کشتی بانوان، همچنین موانع و مشکلات موجود و بررسی راه‌حل‌های احتمالی برای رفع این موانع.»

پروانه حسینی، پژوهشگر انسان شناسی و مطالعات خاورمیانه است و ساکن آریزونا. او می‌گوید: «با وجود استعداد و علاقه چشمگیری که در ایران به کشتی وجود دارد، آیا برخورداری و بروز توانایی زنان ایرانی در کشتی امری بعید است؟ چه چیزی مانع شکوفا شدن این استعداد بوده؟ کشتی بخشی از تاریخ، فرهنگ و هویت ماست، بسته نگه داشتن درهایش به روی زنان چه معنایی دارد؟»

پاسخ خود پروانه حسینی به این سؤال‌ها چیست؟ او به دویچه وله گفت تلاش جمعی ما در سایت "iranianwomenwrestling.com" پاسخگویی به همین ابهامات است. در صفحه فیسبوک "تاسیس ورزش کشتی بانوان ایرانی" نیز همین هدف را دنبال می‌کنیم. تعداد کاربرانی که ما را دنبال می‌کنند، مدام در حال افزایش است.

مریم حاجیان، دانشجوی روانشناسی در دانشگاه سیاتل است. او می‌گوید با وجود اینکه کشتی زنان موجب حفظ این ورزش در جدول بازی‌های المپیک شد، باز هم تغییری در نگرش مقام‌های ورزش ایران ایجاد نشده و زنان ایرانی حق فعالیت و حتی انجام تمرینات در این رشته ورزشی را ندارند.

حاجیان می‌گوید تداوم ماندگاری کشتی در المپیک، منوط به عمل کردن به وعده‌هایی است که کشورهای مختلف برای توسعه کشتی زنان داده‌اند. رفع محدودیت حضور زنان در کشتی ایران ضرورتی است که دیر یا زود باید اتفاق بیافتد.

مینا علیزاده با دوبنده کشتی

مینا علیزاده، ورزشکار شناخته‌شده ایرانی نیز از فعالیت دختران ایرانی در کشتی حمایت کرده. او عضو پیشین تیم ملی قایقرانی است. دختری که برای تیم ملی ایران هم در مسابقات قهرمانی آسیا در مالزی پارو زده و هم در مسابقات جهانی ۲۰۰۹ به میزبانی جمهوری چک.

قبلاً هم دختران ایرانی در کشتی فعال بوده‌اند. مانند افسون روشن ضمیر در تیم ملی آمریکا یا یاسمین سپیدرودی در آلمان. اما فعالیت حرفه‌ای آنها، از ابتدا در خارج از کشور بوده. مینا علیزاده اولین دختری است که در تیم ملی جمهوری اسلامی ایران عضویت داشته و با وجود این دوبنده کشتی پوشیده و در تمرینات این رشته ورزشی حضور یافته.

مینا علیزاده که در آلمان زندگی می‌کند، موفقیت‌های ورزشی متعددی نیز در رقابت‌های داخلی این کشور به دست آورده؛ از جمله در مسابقات موسوم به "قهرمانی جنوب آلمان" (Süddeutsche Master) و همچنین رقابت‌های ایالت "نوردراین وستفالن"، همچنین در رشته "دراگون بُت" و در کانو کانادایی. او برای اعلام حمایت از کشتی زنان، چند روزی نقش "دختر ایرانی کشتی‌گیر" را ایفا کرد.

علیزاده که دوره تخصصی مشاوره ورزشی را طی می‌کند، خود را از حامیان توسعه و گسترش ورزش زنان معرفی کرده و می‌گوید این حق طبیعی هر مرد و زنی است که در رشته ورزشی دلخواهش تمرین کند: «من دوبنده پوشیدم و در فرانکفورت کشتی تمرین کردم تا بگویم: بله، دختران ایرانی می‌توانند».

منبع : دویچه وله

اخبارAniss Adler